Co to jest abadankami (definicja)?


Definicja

, oznaczająca pewien rodzaj ręcznie wykonanej tkaniny

Abadankami - definicja

Abadankami jest odmianą słowa abadanka, które oznacza pewien rodzaj ręcznie wykonanej tkaniny. Jest to termin pochodzący z języka polskiego, a dokładniej z dialektu podhalańskiego. Współcześnie coraz częściej używa się go jako określenia dla specyficznego wzoru lub rodzaju tkaniny, który jest charakterystyczny dla tego regionu.

Pochodzenie słowa

Pierwotnie abadanka była tkaniną wykonywaną na krosnach przez kobiety z Podhala. Miała ona głównie funkcję użytkową, służąc do produkcji tradycyjnych strojów ludowych. Nazwa pochodzi od słowa "abadan", które oznaczało w języku podhalańskim kawałek płótna. Z czasem słowo to przyjęło formę "abadanka" i zaczęło oznaczać całą tkaninę, a nie tylko jej fragment.

Charakterystyka abadanek

Abadanki to tkaniny wykonane z bawełny lub lnu, charakteryzujące się bogatym wzornictwem i kolorystyką. Najczęściej są to tkaniny w paski lub kratkę, jednak można spotkać również inne wzory, takie jak kwiaty czy geometryczne figury. Tradycyjnie abadanek używano do produkcji m.in. spódnic, fartuchów czy chust, jednak obecnie jest ona wykorzystywana także w modzie i dekoracji wnętrz.

Abadankami w kulturze i sztuce

Abadanki są nieodłącznym elementem kultury i sztuki Podhala. Tkaniny te są wykorzystywane do produkcji tradycyjnych strojów ludowych, które są nie tylko elementem codziennego ubioru, ale także ważnym elementem podhalańskich obrzędów i uroczystości. Ponadto abadanki są inspiracją dla artystów, którzy wykorzystują jej wzory i motywy w swoich pracach. Można je zobaczyć m.in. w rzeźbach, malowidłach czy haftach.

Podsumowanie

Abadankami to odmiana słowa abadanka, które oznacza pewien rodzaj ręcznie wykonanej tkaniny. Pochodzi ona z Podhala, gdzie od wieków była wykorzystywana do produkcji tradycyjnych strojów ludowych. Obecnie abadanki są również wykorzystywane w modzie i dekoracji wnętrz, a także stanowią ważny element kultury i sztuki regionu. Charakteryzują się bogatym wzornictwem i kolorystyką, a także są inspiracją dla artystów. Dzięki temu słowu możemy poznać nie tylko pewien rodzaj tkaniny, ale także historię i kulturę Podhala.

Czy wiesz już co to jest abadankami?

Inne definicje:

dakkijkami
(...) być też używane jako synonim słowa "moment" lub "chwila".Akapit 4Możliwe, że słowo dakkijkami jest używane w jakiejś specyficznej grupie lub środowisku, co sprawia, że jest ono nieznane dla większości osób. Może być to np. slangowa nazwa dla określonego przedmiotu lub zjawiska, którego nie rozumieją osoby spoza tej grupy.Akapit 5Nie ma jednoznacznej definicji słowa dakkijkami, ponieważ może ono mieć różne znaczenia w zależności od kontekstu i użytego języka. Może być też wykorzystywane jako kryptonim (...)

sadeckiej
(...) jest również często używany w odniesieniu do specyficznych potraw, dialektu czy stroju ludowego, które są charakterystyczne dla tego terenu.W języku potocznym "sadecki" może również oznaczać coś typowego dla regionu, np. sadeckie krajobrazy, sadeckie wina czy sadeckie rzemiosło. Jest to swojego rodzaju symbol, który wyraża tożsamość i przynależność do danego miejsca. Dzięki temu słowu można w prosty sposób wyróżnić i rozpoznać wszystko, co jest związane z Nowym Sączem.Sadecki jest także używany w odniesieniu (...)

cerowalniom
(...) z najstarszych metod naprawy ubrań. Początkowo wykonywane było ręcznie, a później z pomocą maszyn szwalniczych. W dawnych czasach cerowanie było bardzo popularne, ponieważ tkaniny były drogie, a ludzie nie mieli możliwości częstego wymieniania ubrań. Wraz z rozwojem przemysłu tekstylnego i dostępnością tanich ubrań, cerowanie zaczęło tracić na znaczeniu.Jednak w ostatnich latach, ze względu na rosnącą świadomość ekologiczną i trend na minimalizm, cerowanie ponownie zyskuje na popularności. Jest to również (...)

wadliwym
(...) lub produktu, która powstała w procesie produkcji lub transportu. Często wadliwość wynika również z niewłaściwego użytkowania lub konserwacji, co może prowadzić do uszkodzenia lub awarii.Skutki wadliwościWadliwe elementy lub produkty mogą mieć poważne konsekwencje dla użytkownika lub środowiska. W przypadku wadliwych produktów, może dojść do wypadków lub uszkodzeń, co z kolei może zagrażać bezpieczeństwu i zdrowiu ludzi. Wadliwe elementy w maszynach lub urządzeniach mogą powodować awarie lub zniszczenia, (...)

ablegatów
(...) którzy reprezentują swoją instytucję lub organizację w określonym miejscu lub w określonym celu. Są to osoby, które mają za zadanie nawiązywać kontakty, negocjować, promować lub reprezentować interesy swojej instytucji. Ich rolą jest przekazywanie informacji i budowanie relacji w imieniu swojej organizacji, dlatego też są ważnymi i nieodzownymi elementami w różnych dziedzinach życia.

ucałowana
(...) związku. Jest to gest, który wzmacnia więź między dwojgiem ludzi i potwierdza ich uczucia. Ucałowanie jest także sposobem na wyrażenie pożądania i namiętności w związku.Ucałowana może mieć również symboliczne znaczenie. W niektórych kulturach ucałowanie w policzek jest wyrazem szacunku i przyjaźni, natomiast ucałowanie w dłoń jest wyrazem szacunku i uznania dla osoby starszej lub ważnej. W końcu, ucałowanie w czoło jest wyrazem czułości i opiekuńczości w relacji rodzic-dziecko.Ucałowana jest więc wyrazem, (...)

dakkijkach
(...) w jakim jest używane.Akapit 2Dakkijkach może być używane w odniesieniu do samych okien dachowych, czyli tych, które są umieszczone w dachu budynku. Są one popularnym rozwiązaniem w wielu krajach, ponieważ pozwalają na dostarczenie naturalnego światła do pomieszczeń znajdujących się pod dachem. Dakkijkach są również często wykorzystywane w celu wentylacji, szczególnie w przypadku pomieszczeń, które nie mają dostępu do okien tradycyjnych.Akapit 3Jednak dakkijkach może być również używane w odniesieniu do (...)

takielażowi
(...) niezrozumiałego, dziwnego lub niepotrzebnego, ale również może być używane w pozytywnym znaczeniu jako wyrażenie zaskoczenia lub podziwu.Przykłady użyciaPrzykładowe użycie słowa "takielażowi" mogłoby wyglądać następująco: "Co to za takielażowi wynalazek?", "Nie wiem, co to jest, ale brzmi bardzo takielażowi" lub "Takielażowi, ale to jest niesamowite!". Słowo to może również być stosowane w formie przysłówka, np. "Takielażowi dziwnie to wygląda".PodsumowanieW skrócie, "takielażowi" jest odmianą słowa "takielaż", (...)